Znowu rok zleciał, znowu dyski pękają w szwach od gigabajtów zdjęć. Wystawa Doroczna to okazja do dokonania przeglądu, co też zostało uwiecznione w kadrach.

Pierwsze podejście i okazuje się, że całkiem dużo… a tu trzeba wybrać najlepsze fotografie by zmieścić się kilku planszach.

Zdecydowałem się na pary – obrazujące pewne motywy, miejsca, zjawiska, pory roku. Zapraszam do obejrzenia nie tylko wersji na ekranie, ale też do wizyty w Bialskim Centrum Kultury, gdzie obrazy wiszą na ścianie i można je obejrzeć na papierze i w większym formacie.

Cykl 1: przydrożne krzyże

Cykl 2: Neple – pory roku

Cykl 3: architektura

Cykl 4: Bug

Cykl 5: przydrożne kapliczki

Cykl 6: przyroda – pory roku

Cykl 7: Góry – pory roku

Cykl 8: Droga

A podsumowanie będzie w wersji filmowej 🙂

Tym razem skromnie, bo wybrałem jedną fotografię. Jest to budynek znajdujący się na terenie ODR Grabanów.

Od końca XVI wieku Grabanów był własnością Radziwiłłów – jako część majątku Roskosz wchodzącego w skład ich hrabstwa bialskiego. W 1714 rozbudowano tu folwark i założono bażantarnię. Nadano im zwarte, barokowe założenie kompozycyjne. Przed połową XIX wieku (?) majątek został własnością Grabowskich, od końca XIX wieku należał do Szulców (w latach 1939 – 1944 do Wacława Szulca). W XIX wieku folwark znany był z wysokiej kultury rolnej.

        Znajduje się tu klasycystyczny dwór wzniesiony po 1860 (w miejsce dawnego, drewnianego), dla Grabowskich, być może według projektu Franciszka Jaszczołda. W latach 1974 – 1975 i 1986 – 1988 przeprowadzono remonty, wnętrza zostały przebudowane na Dom Opieki Społecznej. Od 2002 do 2015 mieścił się tu hotel Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. 

Budynek jest murowany z cegły i otynkowany. Ma rzut wydłużonego prostokąta frontem zwróconego na wschód, z pięciobocznym, parterowym ryzalitem w elewacji ogrodowej. Jest parterowy, z czteroosiową, piętrową częścią środkową, podpiwniczony. 

Elewacje, posadowione na wysokim cokole, są boniowane (z wyjątkiem piętra), zwieńczone gzymsem. Elewacja frontowa jest dziewięcioosiowa, elewacja ogrodowa jedenastoosiowa i zwieńczona żeliwną balustradą (wieńczącą daszek ryzalitu), elewacje boczne są trójosiowe. Na parterze osie skrajne oraz portal elewacji frontowej ujęte są pilastrami w typie toskańskich. Elewacja ogrodowa ujęta jest analogicznie lizenami, elewacje boczne dzielone pilastrami. Piętro ma podziały ramowe, ujęte jest toskańskimi pilastrami dźwigającymi belkowanie. 

Wejście w elewacji frontowej zamknięte jest półkoliście, ujęte w opaskowe obramienie i poprzedzone stopniami z pełną balustradą. Okna są prostokątne, na parterze zamknięte odcinkowo, ujęte w profilowane opaski z kluczem i płycinami podokiennymi. Te w osiach skrajnych są większe, zamknięte półkoliście. Na piętrze są po dwa okna typu porte-fenetre (pośrodku) i dwa prostokątne (po bokach). Budynek nakryty jest blaszanym dachem dwuspadowym, część piętrowa czterospadowym. Układ wnętrz jest dwutraktowy, przekształcony.[źródło: Dwór Grabanów]

Rok się kończy więc pora na fotograficzne podsumowanie. Chyba uznam go znowu za udany. Kilka górskich wyjazdów, dalszy ciąg zwiedzania nadbużańskich ścieżek, Landart – było w czym wybierać. 

Na doroczną wystawę wybrałem cykle składające się z par fotografii, które prezentuję poniżej:

Tatry letnie.

Tatry zimowe

Bug wiosenny

Bug jesienny

Bieszczady

I fotografie różne, które w tym roku uznałem za udane: