Sobotnia wycieczka – Rezerwat „Łęg Dębowy”

Zaczniemy na ostro! Morsy w akcji – jest 15 luty, środek zimy, udajemy twardzieli w podkoszulkach 🙂

DSC_5107

No dobra… data się zgadza, tylko jest około 8 stopni 🙂 Kulig z braku śniegu przepadł, ale pogoda fantastyczna i zgodnie z planem wycieczka ma być! Zaproponowałem jakiś czas temu przemarsz ścieżką edukacyjną przez rezerwat „Łęg Dębowy” i wcielamy pomysł w życie. Co prawda liczyłem na przedzieranie się w głębokim śniegu, ale aura zwariowała w tym roku do reszty. Skrót przez pole kończy się dla Reni i Tadzia małym podtopieniem obuwia 🙂

Rezerwat stanowi część ścieżki przyrodniczej „Nadbużańskie Łęgi”. Jak to w Polsce, coś zrobiono i pozostawiono własnemu losowi – ścieżka jest mocno zaniedbana, niektóre tablice już się wywróciły (albo im ktoś pomógł). Miejsce to znam z plenerów fotograficznych, znaleźliśmy się tam za moją namową i myślę, że się podobało, bo to taki ostatni kawałek dzikiej przyrody, tylko szkoda że nie ma tu gospodarza, który zrobiłby czasem przegląd ścieżki. Oznakowania na drzewach też wyblakły i czasem ciężko je odnaleźć.

Do przejścia jest około 6 km, droga wiedzie wśród świeżo zaoranych pól i wschodzącej oziminy. Rzuca się w oczy czerń wyoranej ziemi.Co paręset metrów widzimy ambony myśliwskie, bo jak pamiętam, teren słynie z obfitości zwierzyny. Dziś jednak nie spotkaliśmy żadnego lokalnego mieszkańca, poza stadem krów, którym w dzikim cwale ruszyło do nas na nasz widok. Dobrze, że był płot i zatrzymał pędzące stado bizonów 😉

Na łęgu kręciliśmy się dobrą godzinę, przeprawiając się przez doły, między odsłoniętymi korzeniami potężnych sosen i dębów. Poruszając się wzdłuż zamarzniętego bużyska, dotarliśmy do żerowiska bobrów i dalej niestety się nie dało – przeprawa po nadszarpniętym temperaturą lodzie nie wchodziła w grę. Robimy kultowe foto ze wstępu przy dębie i wracamy tą samą trasą.

Cała trasa liczy około 12 km, więc po kilku godzinach łażenia porządnie zgłodnieliśmy i rzucamy się na słynne janowskie pierogi w Gościńcu „Wygoda”.

Trasa po łęgach:

legi2

i cała trasa:

legi1

Dodaj komentarz