Warsztaty 2013

W dniach 8 – 10 listopada 2013 r. odbyły się IX Jesienne Warsztaty Fotograficzne. Jak co roku, „baza” warsztatów mieściła się w Janowie Podlaskim. Dom Gościnny „Wygoda” zapewnił noclegi, wyżywienie oraz salę do prezentacji.

Gośćmi Warsztatów byli: Chris NiedenthalLorne Liesenfeld oraz Maciej Pawelec.

W Janowie pojawiliśmy się około 16, aby zrealizować pierwszy punkt programu czyli wernisaż wystawy powarsztatowej z roku 2012. Wystawa miała miejsce tradycyjnie w Starej Plebanii w Janowie Podlaskim, gdzie niestrudzona Marzena organizuje nam kolejne miłe przyjęcia wraz z całym naszym dorobkiem 🙂 Wystawę uświetniły jak zwykle występy artystyczne – tym razem była to ogromna niespodzianka w postaci tajemniczego projektu zwanego Akustyczny Makaron, który zrobił na wszystkich ogromne wrażenie.

W piątkowy wieczór Warsztaty rozpoczął swoim pokazem Maciej Pawelec, którego zainteresowania bliskie są moim – fotografuje on zanikający nadwiślański świat wsi, ludzi, tradycji. Po prezentacjach Macieja nastąpił tradycyjny wieczór integracyjny.

Sobota to dzień przeznaczony na fotografowanie. Wczesnym rankiem zrobiłem mały spacer po stadninie, bo świt nie zapowiadał się na tyle efektywnie, by wybrać się na nadbużańskie łęgi.

Po śniadaniu 40 osób ruszyło w świat szukać czegoś, co przykuje uwagę i pozwoli się uwiecznić. Z przyjemnością wsiadłem do Mirkowego bolida, któremu niestraszne nadbużańskie wertepy, rozlewiska i zryte ostatnio przez dziki łąki. Klucząc polnymi dróżkami przebiliśmy się do wsi Ostrów, a następnie omijając Woroblin dotarliśmy do Derła i Zaczopek. Czego tam szukaliśmy? Wszystkiego – garnków na płotach, starych pustych siedlisk, trafił się wygrzewający się kot, tańczący pies i kilku sympatycznych gospodarzy, z którymi zamieniliśmy parę słów. To taki świat na uboczu, gdzie czas się zatrzymał a wszystko powoli zamienia się w zmurszałe ze starości stosy desek. Warto go uwieczniać.

Po obiedzie dotarł do nas nasz główny gość – Chris Niedenthal, człowiek-legenda – polski fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich, członek rzeczywisty ZPAF, który współpracował m.in. z takimi magazynami jak „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”. Dwugodzinna prezentacja minęła momentalnie. Chris jest człowiekiem niezwykle sympatycznym, cierpliwie znosił fotoreporterskie zapędy słuchaczy, którzy robili mu dziesiątki zdjęć 🙂

Po kolacji nastąpił blok prezentacji autorskich – zarówno w postaci odbitek jak i prezentacje elektroniczne. W tym roku pokazałem bieszczadzkie pejzaże, zrobione 3 tygodnie temu.

W niedzielę wykład wygłosił drugi z naszych gości, Lorne Liesenfeld, wykładowca w Warszawskiej Szkole Fotografii. W dwugodzinnej prezentacji opowiedział m.in. o swojej drodze zawodowej, filozofii swego fotografowania, projektach zrealizowanych samodzielnie i wspólnie z innymi znanymi fotografami. Całość ilustrował związanymi z tematyką wykładu prezentacjami zestawów własnych fotografii.

3 dni minęły błyskawicznie i po obiedzie nastąpił smutny moment pożegnań. Już chcemy na kolejne Warsztaty, a póki co spotkamy się w styczniu na wystawie powarsztatowej 🙂

Dodaj komentarz